Naujiena

Ar kaišiadoriečiai laimingi?

2019 08 14

Turbūt sutiksite, kad dažniau lietuvių tauta linkusi dejuoti nei pasidžiaugti, daug dirbti, kasdienybę leisti rutinoje, lyg būtume vargo bitės. Tačiau statistika byloja kai ką kita. 2018 m. kovo – gegužės mėn. Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras kartu su kitais biurais Lietuvoje ir Higienos institutu atliko Suaugusiųjų gyvensenos tyrimą. Tikslas - surinkti informaciją apie esamą gyvensenos situaciją savivaldybėje, stebėti ir analizuoti gyvensenos rodiklių pokyčius.
Kaišiadorių rajone apklausus 417 gyventojų (18 metų ir vyresnius), paaiškėjo, kad  daugiau nei pusė (70,4 proc.) savo gyvenimo kokybę vertino gerai arba labai gerai,  kas antras kaišiadorietis savo sveikatą vertino (labai) gerai (60,2 proc.) ir jautėsi (labai) laimingas (59,2 proc.). Taip pat buvo domėtasi apie jų sveikatos elgseną bei rizikingą elgesį. Džiugu, kad bent kas trečias Kaišiadorių rajono gyventojas (suaugęs) užsiima energinga fizine veikla bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau ir bent kartą per dieną valgo daržoves (neįskaitant bulvių). Vos 28 proc. jų bent kartą per dieną valgo vaisius. Kasdien (per paskutines 30 d.) rūkančių buvo 15,8 proc, beveik ketvirtadalis jų vartojo alkoholinius gėrimus, 2,4 proc. suaugusiųjų vartojo narkotinių ar psichotropinių medžiagų be gydytojo paskyrimo kartą per savaitę ir dažniau.
Vis dėl to kiekvieno mūsų gyvenimo kokybė ir kiek ilgai nugyvensime priklauso tik nuo mūsų pačių. Visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja gyventi pagal sveikos gyvensenos, kartu ir sveikatos stiprinimo receptą. Tai paprastas, bet labai reikšmingas ilgaamžiškumo bei sveikatos garantas:
1. Žinoti ir nuolat vadovautis Europos kardiologų draugijos rekomenduojamu sveiko žmogaus kodu 035140530 : – 0 (nerūkyti), – 3 (kasdien nueiti greitu žingsniu ne mažiau kaip 3 km., mankštintis laisvalaikio metu bent 30 min. 4 kartus per savaitę), – 5 (suvalgyti kasdien 5 porcijas daržovių ir vaisių), – 140 (sistolinis kraujo spaudimas turi būti mažesnis nei 140 mmHg), – 5 (kraujyje bendrojo cholesterolio koncentracija turi būti ne didesnė kaip 5 milimoliai litre), – 3 (mažo tankio lipoproteinų MTL koncentracija kraujyje turi būti ne didesnė kaip 3 milimoliai litre), – 0 ((neturi būti antsvorio, KMI= svoris (kg)/ūgis (m)2 , norma 18,5- 24,99)). Norėdami sumažinti savo kūno svorį ir prieš pasirenkant krūvį, reikėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju bei atlikti širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumo testą. Geriausia yra mankštintis sveikatingumo centre pagal individualią kūno kultūros specialistų parengtą ir pritaikytą programą.
2. Laikytis asmens higienos (tinkamai plauti rankas, laikytis kūno priežiūros taisyklių), grūdintis (kontrastinis dušas, pirtis, baseinas, oro vonios) bei stiprinti imuninę sistemą.
3. Pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus, vadovaujantis SAM maisto pasirinkimo piramidės rekomendacijomis bei pažymėtus „Rakto skylutės“ simboliu.
4. Vengti streso, įtampos, pervargimo, skubos ir konfliktų. Formuoti pozityvų požiūrį į gyvenimą ir problemas. Derinti protinį darbą su fiziniu, pakankamai ilsėtis ir gerai išsimiegoti. Būtina išlaikyti vidinę darną ir gerą savijautą.
5. Atsisakyti visų nesveikų gyvensenos įpročių (nevartoti psichotropinių ir narkotinių medžiagų, kvaišalų, alkoholio, vengti farmacijos preparatų vartojimo be gydytojo žinios, nerūkyti, nepersivalgyti, riboti laiką prie televizoriaus ir kompiuterio, vengti azartinių lošimų).
6. Dalyvauti nustatytų tikslinių grupių prevencinėse programose ir profilaktinėse patikrose.
7. Nuolat ugdyti ištvermę, jėgą ir lankstumą pagal mokslininkų ir kūno kultūros specialistų rekomenduojamą fizinio aktyvumo piramidę. Joje nurodyta, kad žmogus daugiausiai laiko turėtų skirti vaikščiojimui, važiavimui dviračiu, namų ruošos darbams, aktyviai leisti laisvalaikį. Per dieną reikėtų nueiti 10 tūkst. žingsnių, kuriuos galima fiksuoti žingsniamačiu.
8. Kiek įmanoma daugiau būti sveikoje gyvenamoje, laisvalaikio, darbo aplinkoje, gryname ore bei tinkamame mikroklimate.
Būkime sveiki ir laimingi!
Daugiau apie tyrimą: www.kaisiadorysvsb.lt – visuomenės sveikatos stebėsena, tyrimai, infogramos.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Inga Petrauskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2019-08-14 13:58
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi