Naujiena

Atliktas antrasis suaugusiųjų gyvensenos stebėsenos tyrimas Lietuvos mastu

2023 04 14

2022 m. visose šalies savivaldybėse atliktas reprezentatyvus 18 metų ir vyresnių gyventojų gyvensenos stebėsenos tyrimas. Jo metu naudojant standartizuotą klausimyną apklausti atsitiktiniu būdu atrinkti 25 449 Lietuvos gyventojai, iš jų 420 buvo Kaišiadorių r. sav. gyventojai. Tyrimą koordinavo Higienos institutas, apklausas Lietuvos savivaldybėse organizavo ir vykdė savivaldybių visuomenės sveikatos biurai. 2022 m. balandžio-liepos mėnesiais tyrimą Kaišiadorių rajone vykdė Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras. Tikslas - surinkti informaciją apie esamą gyvensenos situaciją savivaldybėje, stebėti ir analizuoti gyvensenos rodiklių pokyčius.

Apklausus 420 kaišiadoriečius (18 metų ir vyresnius), paaiškėjo, kad  daugiau nei pusė (75 proc.) savo gyvenimo kokybę vertino gerai arba labai gerai,  kas antras kaišiadorietis jautėsi (labai) laimingas (60 proc.). Nors daugiau nei pusė (69 proc.) visų apklaustųjų savo sveikatą vertino (labai) gerai, tačiau palyginus su 2018 m. duomenimis, 2022 m. padaugėjo gyventojų, kurie buvo prislėgtos nuotaikos (24 proc.).

Tyrimo metu buvo domėtasi apie gyventojų sveikatos elgseną bei rizikingą elgesį. Džiugu, kad bent kas trečias Kaišiadorių rajono gyventojas (suaugęs) užsiima energinga fizine veikla bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau ir bent kartą per dieną valgo daržoves (neįskaitant bulvių). Beveik ketvirtadalis visų apklaustųjų (26,6 proc.) bent kartą per dieną valgė vaisius. Beveik pusė respondentų pažymėjo, kad nedėjo papildomai druskos į patiekalus. 2022 m. daugiau gyventojų nei 2018-aisiais, vartojo alkoholio (1 k./sav. 30 d. ir 1k./sav. 12 mėn.) ir elektroninių cigarečių.  

Vaikų saugumas dažnai priklauso nuo suaugusiųjų veiksmų. Atlikus suaugusiųjų gyvensenos tyrimą, paaiškėjo, kad tik kas trečias kaišiadorietis visada tamsiu paros metu būdami lauke nešiojo atšvaitus, vos 12,4 proc. jų dėvėjo šalmą važiuodami dviračiu. Džiugu, kad didžioji dauguma tyrime dalyvavusių asmenų (92,7 proc.) visada segėjo saugos diržą važiuodami automobiliu.   

Sveikos gyvensenos receptas – tai kelias į ilgaamžiškumą. Gyvensena (gyvenimo būdas) – tai įpročių ir papročių visuma. Labai svarbu yra kiekvienam  iš gausybės šiuolaikinėje visuomenėje esamų gyvensenos modelių atsirinkti sveiką gyvenimo būdą. Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja sveikos gyvensenos, sveikatos stiprinimo receptą, kuris yra paprastas, bet labai reikšmingas  ilgaamžiškumo bei sveikatos garantas:

1. Žinoti ir nuolat vadovautis Europos kardiologų draugijos rekomenduojamu sveiko žmogaus kodu 035140530 :
0 (nerūkyti),
 – 3 (kasdien nueiti greitu žingsniu ne mažiau kaip 3 km., mankštintis laisvalaikio metu bent 30 min. 4 kartus per savaitę),
5 (suvalgyti kasdien 5 porcijas daržovių ir vaisių),
140 (sistolinis kraujo spaudimas turi būti mažesnis nei 140 mmHg),
5 (kraujyje bendrojo cholesterolio koncentracija turi būti ne didesnė kaip 5 milimoliai litre),
3 (mažo tankio lipoproteinų MTL koncentracija kraujyje turi būti ne didesnė kaip 3 milimoliai litre),
0 ((neturi būti antsvorio, KMI= svoris (kg)/ūgis (m)2 , norma 18,5- 24,99)). Norėdami sumažinti savo kūno svorį ir prieš pasirenkant krūvį, reikėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju bei atlikti širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumo testą. Geriausia yra mankštintis sveikatingumo centre pagal individualią kūno kultūros specialistų parengtą ir pritaikytą programą.
2. Laikytis asmens higienos (tinkamai plauti rankas, laikytis kūno priežiūros taisyklių), grūdintis (kontrastinis dušas, pirtis, baseinas, oro vonios) bei stiprinti imuninę sistemą.
3. Pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus, vadovaujantis SAM maisto pasirinkimo piramidės rekomendacijomis bei pažymėtus „Rakto skylutės“ simboliu.
4. Vengti streso, įtampos, pervargimo, skubos ir konfliktų. Formuoti pozityvų požiūrį į gyvenimą ir problemas. Derinti protinį darbą su fiziniu, pakankamai ilsėtis ir gerai išsimiegoti. Būtina išlaikyti vidinę darną ir gerą savijautą.
5. Atsisakyti visų nesveikų gyvensenos įpročių (nevartoti psichotropinių ir narkotinių medžiagų, kvaišalų, alkoholio, vengti farmacijos preparatų vartojimo be gydytojo žinios, nerūkyti, nepersivalgyti, riboti laiką prie televizoriaus ir kompiuterio, vengti azartinių lošimų).
6. Dalyvauti nustatytų tikslinių grupių prevencinėse programose ir profilaktinėse patikrose.
7. Nuolat ugdyti ištvermę, jėgą ir lankstumą pagal mokslininkų ir kūno kultūros specialistų rekomenduojamą fizinio aktyvumo piramidę. Joje nurodyta, kad žmogus daugiausiai laiko turėtų skirti vaikščiojimui, važiavimui dviračiu, namų ruošos darbams, aktyviai leisti laisvalaikį. Per dieną reikėtų nueiti 10 tūkst. žingsnių, kuriuos galima fiksuoti žingsniamačiu.
8. Kiek įmanoma daugiau būti sveikoje gyvenamoje, laisvalaikio, darbo aplinkoje, gryname ore bei tinkamame mikroklimate.
Būkime sveiki ir laimingi!

 

Daugiau apie tyrimą rasite www.kaisiadorysvsb.lt :

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Inga Petrauskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-14 14:22
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi