Naujiena

Atnaujintas vakcinavimo planas – masinis skiepijimas prasideda pavasarį. (2)

2021 02 22

Pradėsiu cituodama LR Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio visuomeninį patarėją abdominalinės chirurgijos gydytoją Edgarą Kulikauską (socialiniuose tinkluose žinomą „Ciniško chirurgo“ pseudonimu): jei prieš du - tris mėnesius, manęs kas nors būtų paklausęs, kokios dovanos Kalėdoms aš norėčiau, būtų ... dvi. Pirma, kad kuo greičiau baigtųsi šitas pandeminis košmaras, o antra – atostogų šiltuosiuose kraštuose. Deja, pasakos suaugusiems yra tokios, kad laiminga pabaiga ateina tik sunkiai, ilgai ir kantriai kartojant elementarius, monotoniškus dalykus:

Rankų higiena, atstumo laikymasis, kaukės, patalpų vėdinimas, skiepai.

Rankų higiena, atstumo laikymasis, kaukės, patalpų vėdinimas, skiepai.

Rankų higiena…

 

Didėjant skiepijimo apimtims daugėja ir žmonių, kurie po vakcinos pakilus temperatūrai ir atsiradus galvos skausmui, panikuoja. Apsaugo žinojimas, sąmoningumas, rimtis.

 

Šiandien į tris svarbiausius susijusius su vakcinacija klausimus atsako VU Gyvybės mokslų centro biochemikė dr. Miglė Tomkuvienė.

 

Ką galėtumei pasakyti apie naujuosius skiepus?

Skiepus prieš COVID-19 laikau žmonijos laimėjimu. Tai vienintelis būdas mums grįžti prie įprasto laisvesnio, džiugesnio gyvenimo, bendravimo, neaukojant gyvybių ir sveikatos. Istoriniais laikais turėjome daug ligų antplūdžių, po kurių išlikdavo tik dalis žmonių populiacijos. Dabar skiepai leidžia mums pabėgti nuo tokios lemties. Be to, leidžia išvengti sunkios ligos ir sunkių liekamųjų jos reiškinių. Norisi padėkoti ir pasveikinti visus vakcinas kūrusius mokslininkus ir atsakingus pareigūnus, kurie dirbo neskaičiuodami valandų, ieškojo ypatingų sprendimų, kad tik tuos skiepus, saugius ir veiksmingus, turėtumėm kuo greičiau. Ypatingai mane žavi naujoji vakcinų technologija, vadinamosios iRNR (arba angliškai mRNA) vakcinos. Tai labai elegantiškas sprendimas specifinio imuniteto suformavimui. Tam, kad pagaminti tokią vakciną, nebereikia auginti paties viruso, nebereikia naudoti ląstelių, jokių metalų priemaišų, kaip būdavo su ankstesnės kartos vakcinomis. Vakcinoje yra tik žinutė imuninei sistemai kaip atpažinti koronavirusą, ir gražus vokelis tai žinutei pristatyti. Bet tam, kad galėtumėm parašyti laišką savo imuninei sistemai, prieš tai turėjome sukaupti milžinišką kiekį žinių apie žmogaus organizmo ir imuninės sistemos veikimo principus bei apie molekulinę virusų sandarą. Galbūt šitos vakcinos atrodo sukurtos greitai, bet jos remiasi dešimtmečiais kauptomis įvairių mokslo sričių žiniomis. Toje žinutėje yra apgalvota ir moksliniais tyrimais pagrįsta kiekviena raidė, kiekvienas skyrybos ženklas. Kai matau, kiek čia įdėta mokslininkų idėjų ir darbo, man ši technologija tokia graži kaip didžiulis meno kūrinys. Kaip Šv. Petro ir Povilo bažnyčia Vilniuje, kurią statė ilgai ir daug žmonių, kur daugybė detalių, bet kiekviena su meile ir kantrybe apgalvota ir nulipdyta, turi savo vietą ir prasmę bei kuria bendrą darnų, įspūdingą ansamblį.

Kokia efektyvi bebūtų vakcina, dalį žmonių baugina pašalinis vakcinų poveikis. Kokia Jūsų patirtis?

Kasmet skiepijuosi nuo gripo ir visada sekančią dieną skauda tą ranką. Tą skausmą priimu kaip ženklą, kad neišmečiau pinigų veltui – aplink dūrio vietą vyksta imuninių ląstelių susirinkimas, karinė parengtis, jos pažindinasi su naujomis gripo atmainomis ir bus pasiruošusios, jeigu prireiks mane nuo tų atmainų ginti.

Vakcinų paskirtis būtent ir yra sužadinti imuninį atsaką. Netgi tikros infekcijos atveju daugelis iš nemalonių pojūčių yra sukeliami ne paties ligos sukėlėjo, o imuninio atsako. Patinimai, paraudimai – vietinės reakcijos, rodančios, kad toje vietoje išsiplėtė kraujagyslės, kad galėtų ten susikaupti daugiau imuninių ląstelių. Pakilo temperatūra – organizmas bando įsibrovėlį užmušti karščiu. Apėmė nuovargis – taip pat organizmo reakcija, užtikrinanti, kad ramiai gulėsite kol imuninės ląstelės kovos, ir nerizikuosite tuo metu pasigauti dar vienos infekcijos ar kitaip apkrauti organizmą.

Bėda tik tokia, kad imuninė sistema neatskiria vakcinos nuo tikro viruso ir gavus vakciną reaguoja kaip į tikrą ligos sukėlėją. Todėl ir po vakcinos galime sulaukti tiek nemalonių pojūčių. Iš kitos pusės, kaip jau minėjau, tie pojūčiai reiškia, kad imuninė sistema reaguoja, formuojasi specifinis imunitetas vakcinos atneštam taikiniui. 

Skirtingiems žmonėms skirtingos vakcinos gali sukelti skirtingo stiprumo reiškinius, kaip ir pati liga. Aš suprantu, kad nėra malonu po vakcinavimo pasijusti taip tarsi susirgai. Bet visada yra tikimybė, kad jeigu stipriai sureagavai į skiepą, tai ir pačia liga būtum sirgęs sunkiau. Skirtumas tik tas, kad skiepo sukelti nemalonūs pojūčiai užtrunką tik porą dienų, o pačios COVID-19 ligos eiga ir galimi ilgalaikiai padariniai gali būti daug sunkesni.

O kaip Jūsų šeimos nariai, ar ketina skiepytis?

Taip, ketina. Sesuo, kuri labai mėgsta keliones į egzotines šalis ir dėl to turi gerokai primargintą skiepų pasą, netgi juokauja, kad jau laukia šito skiepo į savo kolekciją. Mama priklauso rizikos grupei, tad laukia jau ne juokais. Vyro darbo pobūdis toks, kad tenka daug tiesiogiai kontaktuoti su įvairiais žmonėmis, tad vakcina taip pat labai reikalinga tiek paties, tiek kitų apsaugai.

Ačiū, dr. Miglei Tomkuvienei, vakcinas kūrusiems mokslininkams, medikams ir atsakingiems pareigūnams.

Apibendrinimas:

Jei norime išsikapstyti iš šios pandemijos, turėsime susiimti. Reikės maksimalaus visų mūsų sąmoningumo. Galbūt reikės įveikti kažkokias baimes, galbūt reikės kažkuo pasitikėti. Bet turime tai padaryti.

 

Edgaro Kulikausko žinutė išsinešimui:

 

•Jei laukiate skiepo, nepanikuokite, sulauksite.

•Nusiteikite trumpalaikiam rankos, raumenų, galvos skausmui, bendram silpnumui, šaltkrėčiui ar temperatūros šoktelėjimui.

•Jei turite galimybę, susiplanuokite laisvadienį po skiepo, kad galėtumėte ramiai pagulėti lovoje, jei to prireiktų.

•Išsivysčiusias reakcijas priimkite kaip ženklą, kad antikūnų fabrikėlis užsikūrė.

•Jei skausmas tikrai stiprus, išgerkite paracetamolio ar ibuprofeno tabletę.

•Jei nepavyksta susitvarkyti patiems, kreipkitės į medikus.

•Jei reakcija į skiepą jums atrodo nenormali, kreipkitės ne į niekaip padėti negalinčią facebook grupę, o į vaistų kontrolės tarnybą, kuri registruoja nepageidaujamus įvykius.

https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv

arba nemokamu telefonu 8 800 73 568.

Parengė: 

Kaišiadorių r. sav. VSB direktorė V. Jonaitė


Paskutinį kartą redaguota: 2021-02-22 15:38
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi