Naujiena

GARINIMAS – PANDEMIJA, SIAUČIANTI VISAME PASAULYJE

2023 03 08

Lietuvoje elektroninių cigarečių vartojimas stipriai išaugo paauglių tarpe. 2019 m. vykdyto Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo Europos mokyklose (ESPAD) tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes bent kartą gyvenime bandė vartoti 65 proc. 15-16 m. mokinių, o tabako cigaretes buvo rūkę 54 proc. šio amžiaus mokinių. 2020 m. Vaikų gyvensenos tyrimo duomenimis, Lietuvoje kas penktas tyrime dalyvavęs mokinys per paskutinius 12 mėnesių bent kartą rūkė elektronines cigaretes ar naudojo panašius elektroninius įtaisus rūkymui.

Primename, kad nėra nežalingo rūkymo būdo. Klaidinga manyti, kad el. cigaretės yra puiki alternatyva norint mesti rūkyti įprastas tabako cigaretes. PSO teigimu, nėra atlikta jokių patikimų tyrimų, įrodančių, kad elektroninės cigaretės yra saugi ir efektyvi pakaitinės nikotino terapijos priemonė. Iki šiol nėra ištirta kokios yra ilgalaikės sveikatos pasekmės. Tačiau jau dabar yra įrodymų, kad šių gaminių vartojimas tarp jaunimo yra susijęs su padidėjusiu astmos paplitimu bei paūmėjimu, švokštimu, lėtine obstrukcine plaučių liga. Nebėra abejonių, kad neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą.

Žinoma vaikams ir paaugliams sunku suvokti, kad tolimoje ateityje juos gali ištikti sveikatos problemos, dažnam tai atrodo taip tolima ir nerealu. Todėl kalbant su jaunimu apie rūkymo ar garinimo žalą bus daug efektyviau jei kalbėsime apie artimiausiu metu juntamas pasekmes. Nerimas, nemiga, galvos svaigimas ir skausmas, išsausėjusi burnos gleivinė, pykinimas – tik nedaugelis iš greitai pajuntamų pasekmių. El. cigaretes garinti pavojinga taip pat ir dėl to, nes jos gali sprogti tiesiog burnoje ir sukelti įvairių sužalojimų. Žiniasklaidoje galima perskaityti straipsnius, kuomet sprogusi el. cigaretė subjaurojo veidą, nuskėlė dantis, apdegino namų apyvokos daiktus, sukėlė gaisrą, deja, yra pasitaikę ir mirties atvejis dėl sprogusios cigaretės.

Nerimą kelia ir tai, kad ne taip paprasta įvertinti skysčio, kuriuo pripildomos elektroninės cigaretės, sudėtį. Net nežinodamas asmuo gali garinti el. cigaretes, kurios užpildytos įvairiomis psichotropinėmis medžiagomis: sintetiniais katinonais, sintetiniais kanabinoidais, kurie gali būti užteršti ir kitų medžiagų priemaišomis, pvz. žurknuodžiais. Garinant medžiagą, kurioje yra žurknuodžių prasideda kraujavimas, tiek išorinis, tiek ir vidinis. Ar tai mirtinai pavojinga? Priklauso nuo žurknuodžių ar kitų priemaišų kiekio, tačiau privaloma nedelsiant kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą.

Visuomenė į el. cigaretes neturėtų žiūrėti pro pirštus, tarsi “saugesnį” rūkymo būdą. Taigi kulka ar el. cigaretė? Kaip ir jokio skirtumo, tik viena iš jų žudo kiek lėčiau.

 

Informaciją parengė: visuomenės sveikatos specialistė Ieva Kalvinskaitė

Šaltis: https://ntakd.lrv.lt/


Paskutinį kartą redaguota: 2023-03-08 13:37
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi