Naujiena

KĄ DARYTI, KAD ŽARNYNO VIRUSAI NEVARGINTŲ

2019 03 01

Svarbi informacija apie sukėlėją

Rota viruso sukelta infekcija yra viena dažniausių viduriavimo priežasčių daugelyje pasaulio šalių. Užsikrėtus simptomai pasireiškia 1–4 dienų laikotarpyje, rečiau – po 5–7 dienų, tačiau liga prasideda staiga ir simptomai būna stipriai išreikšti. Šiuo virusu užsikrečia beveik 90 proc. vaikų iki penkerių metų, iš jų apie 80 proc. suserga per pirmuosius trejus gyvenimo metus. Todėl nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. 2 mėn. amžiaus kūdikiai pradėti nemokamai skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos. Lietuva tapo 13-ąja Europos šalimi, kuri įtraukė vakciną į Nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Atsparumas

Ūmias žarnyno užkrečiamąsias ligas sukeliantys virusai, esant 4–20 °C temperatūrai, aplinkoje išlieka gyvybingi net keletą mėnesių. Jie yra atsparūs švelniems plovikliams bei muilui, tačiau žūva juos paveikus savo sudėtyje spirito ar chloro turinčiais dezinfekciniais skiediniais arba virinant ligos sukėlėjais užterštus daiktus.

Profilaktika

Atliekant virusinių žarnyno infekcijų židinių epidemiologinę diagnostiką, pastebima, kad susirgimai dažniausiai plinta ne dėl nesaugių maisto produktų, o dėl rankų ar asmens higienos nesilaikymo. Todėl viena pagrindinių nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena.
Rankas reikia plauti visada kai rankos matomai yra nešvarios; kai sugrįžtame į namus po žaidynių lauke, iš darbo, iš prekybos centro, iš vaikų ugdymo įstaigos ir t. t.; prieš maisto gaminimą ir po jo; kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu; kiekvieną kartą suteršus rankas ekskretais (išmatomis) ir sekretais (kraujas ir kt.); prieš vaikų maitinimą ir prieš valgį; kiekvieną kartą po nosies valymo, o kosint ar čiaudint, rankos plaunamos kuo dažniau; pakeitus vaikams sauskelnes; po kontakto ar žaidynių su gyvūnais; slaugant ligonius.
Atsiradus pirmiesiems ligos požymiams (pykinimui, vėmimui, viduriavimui bei karščiavimui), rekomenduojama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Šaltinis: Nacionalinio visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC)


Paskutinį kartą redaguota: 2019-06-20 11:19
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi