Naujiena

Pokyčiai sveikatos statistikoje 2022 m. ...

2024 04 29

Kasmet Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras stebi, analizuoja gyventojų sveikatos sutrikimų rodiklius, aiškinasi problemas, su jomis supažindina Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovus, rengia ir vykdo sveikatinimo veiklas bei bando į jas įtraukti kuo daugiau kaišiadoriečių. Pastebima, kad dažnai gyventojų sveikatos ar su ja susijusios problemos pasikartoja, reikia nemažai pastangų ir laiko, žmogiškųjų ir finansinių išteklių joms išspręsti. Detaliau analizuojant 2022 m. Kaišiadorių r. sav.  sveikatos duomenis  išskiriamos dvi probleminės sritys, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį siekiant geresnės gyventojų sveikatos.

Ypatingai aukštas mirčių nuo išorinių priežasčių rodiklis. Šiai kategorijai priskiriamos mirtys nuo tyčinių susižalojimų (savižudybių), dėl eismo įvykių ir kiti atvejai. 2022 m. Kaišiadorių r. sav. buvo užregistruota 1,6 karto daugiau šių mirčių nei Lietuvoje. Daugiausia jų užfiksuota dėl tyčinių sužalojimų (savižudybių). Minėtais metais užfiksuota 10 savižudybių (1,8 proc. visų mirusiųjų). Visi iš nusižudžiusiųjų buvo vyrai (10 asmenų), 60 proc. (6 asmenys) – kaimo gyventojai. Jauniausias asmuo priklausė 20–24 m. amžiaus grupei, vyriausias – 75–79 m., net 30 proc. nusižudžiusiųjų 35–39 m. kaišiadoriečiai. Taip pat svarbu paminėti, kad mirties priežasčių statistikoje, pirmą kartą per paskutinius 10 metų (2013–2022 m.), užregistruotos 4 Kaišiadorių r. sav. gyventojų mirtys nuo narkotikų sąlygotų priežasčių. Tikėtina, kad viena iš priežasčių - nusikalstamos veikos susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Ši problema išlieka vis dar aktualia ne tik Kaišiadorių r. sav., bet ir visoje Lietuvoje. 2022 m. Kaišiadorių r. sav. rodiklis (288,4/100 000 gyv.) vis dar ženkliai (4,5 karto) viršijo šalies vidurkį (64,4/100 000 gyv.).

Pasyvus kaišiadoriečių dalyvavimas prevencinėse programose. 2022 m. Kaišiadorių r. sav. asmens sveikatos priežiūros centruose vykdomų prevencinių programų (širdies ir kraujagyslių ligų (toliau – ŠKL) bei gimdos kaklelio piktybinių navikų ir storosios žarnos vėžio) rodikliai nesiekė Lietuvos vidurkio. Aukštas gyventojų mirtingumas nuo kraujotakos sistemos ligų patvirtina, kad žmonės neturėjo galimybės arba neskyrė laiko savo sveikatos patikrai. Norint kad šios programos prieš lėtines neinfekcines ligas būtų efektyvios, jose turėtų dalyvauti 70-80 proc. gyventojų.

Taigi norime priminti, kad kiekvienas gyventojas už savo sveikatą yra atsakingas pats. Pradėdami keisti savo blogus įpročius, tobulindami žinias sveikatos srityje – ne tik pagerinsime savo sveikatą, bet ir visuomenės sveikatos rodiklius.

Sudaryta remiantis www.sveikstat.lt duomenimis
VSS vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Inga Petrauskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2024-04-29 15:53
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi