Naujiena

Pokyčiai sveikatos statistikoje

2019 05 22

Norime atkreipti visų dėmesį, kad gyventojų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė nuo 2014 m. pailgėjo dviem metais. 2017 m. siekė 74,8 m. (šalies vidurkis 75,7 m.). Tai teigiamas pokytis Kaišiadorių r. sav. sveikatos statistikoje. Šis rodiklis yra siejamas su nuosekliu ankstyvųjų (iki 65 m. amžiaus) mirčių skaičiaus mažėjimu, taip pat su sveikos gyvenimo trukmės ilgėjimu, atitolinus ligų atsiradimą ir jų lemiamas mirtis. Ne visi gyventojai teikia pirmenybę savo sveikatos gerinimui. Problemos ilgą laiką išlieka tos pačios arba jų daugėja, ko pasekoje trumpėja gyvenimo trukmė.

Remiantis naujausiais (2017 m.) duomenimis, pasyvus gyventojų dalyvavimas prevencinėse prieš lėtines neinfekcines ligas programose, išliko problematiškas. Mažai gyventojų dalyvauja prevencinėse programose prieš gimdos kaklelio, krūties vėžį, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos bei širdies kraujagyslių ligų didelės rizikos grupės prevencijos programose. Šių programų dėka žmogus gali laiku sustabdyti arba net išvengti ligos. Tačiau dažnas gyventojas jose nedalyvauja arba neįgyvendina šios programos iki galo. O gaila... Nes mirtingumo rodikliai nuo lėtinių neinfekcinių ligų nemažėja. 2017 m. užregistruotas didžiausias mirusiųjų nuo gimdos kaklelio navikų skaičius (33,47/100 000 mot.) nuo 2014 m. 2010–2017 m. kasmet vidutiniškai užregistruotos 914,25 mirtys (100 000 gyv.) nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Duomenys viršijo šalies vidurkį.

Didelis paauglių (15-17 m.) gimdyvių skaičius rajone – dar viena prioritetinė problema savivaldybėje. Statistika rodo, kad rajono mokyklose lytiškumo ir rengimo šeimai ugdymo programa yra būtina mokiniams. Nuo 2014 m. paauglių gimdymų skaičius rajone išaugo beveik tris kartus (2016 m. 13,2/1000 gyv. arba 6 gimdyvės). Rodiklis buvo net du kartus didesnis už šalies duomenis.

Mokinių burnos sveikata taip pat nėra gera. Vaikų sveikatos stebėsenos informacinė programa patikslino, kad 2017 m buvo mokinių dantų ėduonies intensyvumo indeksas (Vaikų, neturinčių ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų, procentas) buvo vienas mažiausių Lietuvoje. Ties šia sritimi ir ypač asmens higienos įgūdžių formavimu dirba visuomenės sveikatos specialistai dirbantys (iki) mokyklinio ugdymo įstaigose.

Reikėtų dar taip pat paminėti tai, kad antri metai iš eilės (nuo 2016 m.) dėl  nelaimingų atsitikimų darbe buvo užregistruota žuvusių ar sunkiai sužalotų asmenų. 2017 m. Kaišiadorių r. sav. užregistruotų nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda (nusikaltimai), rodiklis buvo vienas didžiausių Lietuvoje ir nemažėjo nuo 2014-ųjų.

Taigi norime priminti, kad kiekvienas gyventojas už savo sveikatą yra atsakingas pats. Pradėdami keisti savo blogus įpročius, tobulindami žinias sveikatos srityje – ne tik pagerinsime savo sveikatą, bet ir visuomenės sveikatos rodiklius.

I.Petrauskienė, visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė


Paskutinį kartą redaguota: 2019-05-31 16:01
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi