Naujiena

Pokyčiai sveikatos statistikoje...

2022 04 07

Kasmet Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras stebi, analizuoja gyventojų sveikatos sutrikimų rodiklius, aiškinasi problemas, su jomis supažindina Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovus, rengia ir vykdo sveikatinimo veiklas bei bando į jas įtraukti kuo daugiau kaišiadoriečių. Pastebima, kad dažnai gyventojų sveikatos ar su ja susijusios problemos pasikartoja, reikia nemažai pastangų ir laiko, žmogiškųjų ir finansinių išteklių joms išspręsti. Svarbu paminėti, kad per paskutinius kelerius metus sveikatos rodiklių neigiamiems pokyčiams įtakos turėjo ir covid-19 pandemija Lietuvoje, kuri įvedė daug sumaišties žmonių gyvenime. Detaliau analizuojant Kaišiadorių r. sav.  sveikatos duomenis  išskiriamos trys probleminės sritys, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį siekiant geresnės gyventojų sveikatos.

Pasyvus gyventojų dalyvavimas prevencinės programose prieš lėtines neinfekcines ligas. Aukšti mirčių nuo lėtinių neinfekcinių ligų: širdies kraujagyslių ligų, gimdos kaklelio piktybinių navikų, rodikliai rodo, kad gyventojai, tikėtina, neturėjo galimybės arba neskyrė laiko savo sveikatos patikrai, mažai dalyvavo prevencinėse prieš lėtines neinfekcines ligas (krūties, gimdos kaklelio vėžio,  programose) programose.

Nors paskutiniu metu ypač didelis dėmesys skiriamas gyventojų psichinei sveikatai, sveikatos statistikoje pastebimas padidėjęs gyventojų bandymų žudytis skaičius. 2017 m. - 2020 m. Kaišiadorių r. sav. bandymų žudytis rodiklis padidėjo 2,3 karto (2017 m.  19,6, 2020 m. - 44,3 atv.100 000 gyv.). Per 2014–2020 m. laikotarpį daugiausia bandymų žudytis užregistruota 2015 m. (16 bandymų), 2020 m. bandė žudytis 13 asmenų (iš jų 8 vyrai ir 5 moterys), didžiąją dalį jų sudarė 18–44 m. amžiaus gyventojai. Tuo tarpu savižudybių (mirtimi pasibaigę savęs žalojimo atvejai) skaičius mažėjo. 2020 m. Kaišiadorių r. sav. buvo užregistruotos 8 tokios mirtys (arba 27,2 atv./100 000 gyv.). Nors rodiklis vis dar nežymiai viršija šalies vidurkį (21,7 atv./100 000 gyv.), tai mažiausias savižudybių rodiklis nuo 2014 m. Yra tikimybė, kad galimai taikomos prevencinės priemonės, t.y. buvo organizuojami tarptautiniu mastu pripažinti savižudybių prevencijos mokymai safeTALK ir pradinės intervencijos mokymai ASIST visiems norintiems gyventojams ir tikslinėms grupėms, galimai turėjo poveikio šiam rodiklio mažėjimui.

Dar viena problema ne tik Kaišiadorių r. sav., bet ir Lietuvoje – tai nusikalstamos veikos susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Šios rūšies nusikalstamos veiklos 2020 m. užfiksuotos visose Lietuvos savivaldybėse, išskyrus Birštono sav., tačiau daugiausia jų – Kaišiadorių r. sav. (181 veika arba 616,5/100 000 gyv.). Per septynerius metus (nuo 2014 m.) Kaišiadorių r. sav. nusikalstamų veikų padaugėjo 3 kartus. Vadovaujantis naujausiais duomenimis, Kaišiadorių r. sav. patenka tarp savivaldybių, kurių situacija šalyje yra prasčiausia, lyginant su šalies vidurkiu. Taip pat pastebima, kad šis rodiklis galimai turėjo įtakos padidėjusiam gyventojų sergamumui ir nemažėjančiam ligotumui psichikos ligomis vartojant psichoaktyviąsias medžiagas.

Taigi norime priminti, kad kiekvienas gyventojas už savo sveikatą yra atsakingas pats. Pradėdami keisti savo blogus įpročius, tobulindami žinias sveikatos srityje – ne tik pagerinsime savo sveikatą, bet ir visuomenės sveikatos rodiklius.

Detali 2020 m. Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaita 

I.Petrauskienė, visuomenės sveikatos specialistė vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną


Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-07 15:51
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi