Naujiena

Pokyčiai sveikatos statistikoje...

2023 02 10

Kasmet Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras stebi, analizuoja gyventojų sveikatos sutrikimų rodiklius, aiškinasi problemas, su jomis supažindina Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovus, rengia ir vykdo sveikatinimo veiklas bei bando į jas įtraukti kuo daugiau kaišiadoriečių. Pastebima, kad dažnai gyventojų sveikatos ar su ja susijusios problemos pasikartoja, reikia nemažai pastangų ir laiko, žmogiškųjų ir finansinių išteklių joms išspręsti. Detaliau analizuojant 2021 m. Kaišiadorių r. sav.  sveikatos duomenis  išskiriamos trys probleminės sritys, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį siekiant geresnės gyventojų sveikatos.

Padaugėjo savižudybių atvejų. 2021 m. Kaišiadorių r. sav. savižudybių atvejų rodiklis (20,1 atvejų 100 000 gyv.) buvo du kartus didesnis nei Lietuvos vidurkis. Taip pat pastebima, kad 2017 – 2021  m. padaugėjo bandymų žudytis atvejų. Anot sveikatos statistikos, 2021 m. nusižudė 12 kaišiadoriečių, 83 proc. visų savižudžių buvo vyrai (10 asmenų), 67 proc. (8 asmenys) – kaimo gyventojai. Jauniausias asmuo priklausė 25–29 m. amžiaus grupei, vyriausiam buvo 79 m.  Per 10 metų (nuo 2012 m.) mažiausias savižudybių sk. užregistruotas 2019 ir 2020 m. (po 8 savižudybes), didžiausias – 2013, 2014 m. (19 savižudybių). Sveikatos statistikoje 2021 m. Kaišiadoryse užregistruoti 13, Lietuvoje -  1047,0 bandymai nusižudyti (ne mirtimi pasibaigę atvejai).

Dar viena problema ne tik Kaišiadorių r. sav., bet ir Lietuvoje – tai nusikalstamos veikos susijusios su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Kaišiadorių r. sav. nuo 2012 m. nusikalstamų veikų, susijusių su narkotikais, skaičiaus rodiklis padidėjo 4 kartus. 2021 m. (kaip ir anksčiau) duomenys išliko didžiausi  Lietuvoje. Per paskutinius metus išaugę duomenys galimai įtakos turėjo padidėjusiam gyventojų sergamumui ir nemažėjančiam ligotumui psichikos ligomis vartojant psichoaktyviąsias medžiagas bei efektyvus policijos darbas.

Aukšti mirčių nuo lėtinių neinfekcinių ligų: širdies kraujagyslių, cerebrovaskulinių ligų bei užfiksuoti gimdos kaklelio piktybinių navikų mirtingumo rodikliai rodo, kad gyventojai, tikėtina, neturėjo galimybės arba neskyrė laiko savo sveikatos patikrai, mažai dalyvavo prevencinėse prieš lėtines neinfekcines ligas (krūties, gimdos kaklelio vėžio) programose.

Taigi norime priminti, kad kiekvienas gyventojas už savo sveikatą yra atsakingas pats. Pradėdami keisti savo blogus įpročius, tobulindami žinias sveikatos srityje – ne tik pagerinsime savo sveikatą, bet ir visuomenės sveikatos rodiklius.

 

Sudaryta remiantis www.sveikstat.lt duomenimis

VSS vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Inga Petrauskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2023-02-10 11:32
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi