Naujiena

Prasideda 2022–2023 m. gripo sezonas: svarbu pasiskiepyti

2022 10 04

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje šią savaitę prasideda 2022–2023 m. gripo sezonas, kuris tęsis iki kitų metų gegužės mėn. (20-osios metų savaitės).  Įprastai šiuo laikotarpiu NVSC specialistai atidžiai stebi sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), hospitalizacijos rodiklius, vertina sergamumo dinamiką, ir, atsižvelgdami į tai, siūlo savivaldybėms skelbti epidemijas, taikyti kitas užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.

Iki šiol gripo sezono metu kiekvieną savaitę buvo skelbiami Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodikliai. Šiemet šie pranešimai, kuriuos NVSC pradės skelbti nuo kito pirmadienio (202-10-10), bus papildyti ir COVID-19 ligos sergamumo rodikliais.

Praėjęs gripo sezonas buvo panašus į ankstesnius

Nors lyginant su 2020–2021 m. sezonu, praėjusį sezoną buvo užregistruota 20 kartų daugiau gripo atvejų ir 2,4 karto daugiau ŪVKTI atvejų, NVSC vertinimu, praėjęs gripo sezonas buvo panašus į įprastus iki pandemijos buvusius gripo sezonus. Tokį didelį sergamumo rodiklių skirtumą lėmė nepalanki COVID-19 ligos epideminė situacija ir jos metu taikomos infekcijos plitimo ribojimo priemonės, kurios turėjo įtakos sergamumui visomis užkrečiamosiomis ligomis.

Praėjusį gripo sezoną Lietuvoje buvo užregistruoti 6 032 gripo atvejai ir 560 163 ŪVKTI atvejai. Daugiausia jų buvo užfiksuota Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse, mažiausiai – Tauragės ir Utenos apskrityse. Šalies ligoninėse gulėjo 345 asmenys. Praėjusį gripo sezoną mirties atvejų nuo gripo nebuvo užregistruota.        

Skiepytis rekomenduojama kasmet

Kiekvieną gripo sezoną pagal mokslininkų apskaičiavimus kuriama būtent tam sezonui skirta gripo vakcina, todėl skiepytis nuo gripo reikia kasmet. Šiemet 530 Lietuvos gydymo įstaigų galės įskiepyti daugiau nei 201 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenų skiepijimui.

Primename, kad rizikos grupėms priklausantys asmenys skiepijami nemokamai, kiti asmenys tai gali padaryti savo ar darbdavio lėšomis.

Be to, skiepijimas nuo gripo padeda mažinti naštą sveikatos sektoriui ir kitas problemas, kylančias dėl didelio sergamumo – sumažėja vizitų pas gydytojus, prarastų darbingų darbo dienų skaičius, mažiau suvartojama antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, skiepijant vyresnio amžiaus žmones, mažiau jų gydoma ligoninėse, sumažėja mirtingumas.

Primename, kad nemokamai nuo gripo, kaip ir kasmet, skiepijami šioms rizikos grupėms priklausantys asmenys:

  • 65 m. ir vyresni asmenys;
  • nėščiosios;
  • asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad vieno vizito pas šeimos gydytoją metu galima pasiskiepyti ne tik nuo gripo, bet ir nuo pneumokokinės bei COVID-19 infekcijų. Dėl skiepų rekomenduojama individualiai pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Statistinė situacija apie sergamumą gripu ir ŪVKTI Kaišiadorių r. sav. rasite čia

NVSC informacija


Paskutinį kartą redaguota: 2022-10-04 13:20
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi