Naujiena

Saugok save ir kitus

2020 10 23

Sakoma: viskas kas gražu ir gera - greitai baigiasi. Vasara visi mes džiaugėmės ir norėjome, kad ji niekada nesibaigtų. Bet ją keičia ne mažiau žavus ruduo. Vaikščiodami parkuose, pamiškėse grožimės rudens spalvomis. Iš sodų ir daržų vežame pilnas pintines įvairių rudens gėrybių. Ir tik kartais pastebime kaip greitai trumpėja diena. Ypatingai tai pajaučiame lietingą ar darganotą dieną.

Tamsus paros laikas ilgėja. Kartu su tamsa ir vėl tenka prisiminti ar esame saugūs gatvėje. Jei pabandytume peržvelgti ką byloja statistika - skaičiai nedžiugina. Per devynis šių metų mėnesius įvyko 2304 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeista 2683 žmonės ir žuvo 122 žmonės. Jei palygintume su 2019 - skaičiai lyg ir mažesni (eismo įvykių 2360, sužeistų - 2810, žuvusių - 139). Pateikti skaičiai lyg ir nėra dideli, bet nepamirškime, kad tai ne skaičiai - tai žmonių sveikata ir gyvybė. Todėl ar tikrai galime atsipalaiduoti, nekreipti dėmesio ir galvoti, kad man taip nenutiks?

Tikriausiai verta mums pėstiesiems prisiminti automobilio stabdymo kelio ilgį. Jei automobilis važiuoja 60 kilometrų per valandą greičiu, esant sausai kelio dangai, jo stabdymo kelias lygus 20 metrų, tuo tarpu jei yra šlapias asfaltas - jis pailgėja iki 35 metrų. Kitas tyrimas - mums rekomenduoja net ir žiemą dėvėti šviesius rūbus. Nes jei esame tamsiai apsirengę - tamsoje vairuotojai mūsų visiškai nemato. Tuo tarpu jei dėvime baltą striukę - vairuotojas mus mato už 55 metrų, jei geltoną - 37 metrų. Tačiau vien šviesūs drabužiai mūsų tikrai nesaugos jei nedėvėsime atšvaito. Taigi jei dėvime pavyzdžiui baltą striukę - tamsoje mus vairuotojas pastebės už 55 metrų, bet jei segėsime dar ir atšvaitus, matomumo kelias pailgėja iki 400 metrų.

Jau keletą metų iš eilės Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnėmis organizuoja įvairias akcijas: atšvaitų dalinimo,  atšvaitų lipdymo ant striukių, budėjimus gatvėse tamsiuoju paros metu. Veda pamokas rajono mokyklose saugaus eismo tema, viktorinas pradinukams, susitikimus su vaikų draugu Amsiu vaikų darželiuose. Šis ruduo ne išimtis. Pirmosios akcijos Kruonio miestelyje ir prie Kaišiadorių A.Brazausko gimnazijos patvirtina, kad nors atšvaitų yra išdalinta, mūsų skaičiavimais, labai dideli skaičiai, visgi atšvaitą dėvi tik vienas kitas. Pasiteisinimai labai įvairūs - neturiu, pamiršau, man jo nereikia, turiu, bet kuprinėje..... Tačiau ar žinote, kad LR administracinių nusižengimų kodekso 428 straipsnio 1 dalis byloja: Važiuojamosios kelio dalies perėjimas arba ėjimas ja ten, kur draudžiama, dviračius vairuojančių asmenų, pėsčiųjų, vadeliotojų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, nepaklusimas eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų, ženklinimo reikalavimų, eismo tvarkos automagistralėse nesilaikymas, Kelių eismo taisyklėse pėstiesiems, dviračių vairuotojams ir vadeliotojams nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas užtraukia baudą nuo dvidešimt iki keturiasdešimt eurų.

Akcijos, reidai tamsiuoju paros metu vyks ir kituose mūsų rajono miesteliuose, kaimuose. Todėl labai norėtųsi priminti pagrindines taisykles:

  • Jei esi pėsčiasis ir keliu eini tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomumui, atšvaitas turi būti tinkamai pritvirtintas prie drabužių ir gerai matomas iš visų pusių kitiems eismo dalyviams. Jis neturi būti užstotas, paslėptas drabužių, rankinės ar pan.
  • Atšvaitą pritvirtinkite (prisekite) prie drabužių dešinėje pusėje.
  • Atšvaitas, ryškiaspalvė liemenė arba šviečiantis žibintas būtini einant neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui.

Ir niekada nepamirškime: privalomos naudoti saugos priemonės (atšvaitas, šviečiantis žibintas, ryškiaspalvė liemenė) yra ne žaislas ir ne papuošalas, kurį mes laikome namuose stalčiuje ar spintoje. Atšvaitą visada turime segėti eidami keliu tamsiu paros metu arba esant blogam matomumui.

                      Kelyje būkite budrūs - saugokite save ir kitus.

Visuomenės sveikatos specialistė Audronė Petraškienė


Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-23 13:37
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi