Naujiena

SAUGUS MAISTAS ANT ŠVENTŲ VELYKŲ STALO

2021 03 31

Artėjant Šventom Velykom, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento (NVSC) specialistai primena pagrindinius principus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint išvengti ūmių žarnyno infekcinių ligų atsiradimo ir išplitimo. Labai svarbi yra tinkama asmens bei aplinkos higiena ir saugus maistas. Dažniausios klaidos, kurios daromos namuose tvarkant maistą, yra blogai termiškai apdorotas, netinkamai laikomas maistas, netinkama rankų higiena.

Žarnyno ligų sukėlėjai aplinkoje būna gyvybingi pakankamai ilgai (nuo 2 parų iki mėnesio).  Užsikrečiama, kai ligos sukėlėjas patenka į žmogaus organizmą su maistu, vandeniu ar per užterštus aplinkos daiktus. Didžiausią nerimą kelia bakterijos, nes esant skirtingai aplinkos temperatūrai, bakterijų gyvybingumas skiriasi. Pavyzdžiui, esant 0–+5 ºC temperatūrai, bakterijos dauginasi lėtai, o jei maistas gamintojo numatytą vartoti laiką bus laikomas nuo +16 iki +52 ºC temperatūroje, susidarys palankios sąlygos ne tik bakterijoms daugintis, bet ir išskirti joms toksinus. Todėl tokiomis sąlygomis ilgai laikyto maisto nerekomenduojama valgyti, nes juo galima apsinuodyti. 100 ºC temperatūroje dauguma bakterijų žūva, tuo tarpu nuo +116 iki +121 ºC temperatūra yra pražūtinga jau visoms bakterijoms.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė pataria, kad išvengti per maistą, vandenį ir aplinką plintančių žarnyno užkrečiamųjų ligų, turime laikytis šių taisyklių:

  • Tinkamas temperatūrinis režimas. Norint išvengti ligos, reikia įsitikinti, kad mėsa, kurią valgome, yra tinkamai paruošta (pavyzdžiui, salmonelės žūsta aukštoje temperatūroje. Mėsos viduryje gamybos metu turi būti pasiekta ne žemesnė kaip 75 °C temperatūra).
  • Saugios maisto produktų laikymo sąlygos. Vartojimui paruoštus produktus ir produktų gamybai skirtas žaliavas būtina laikyti tinkamoje temperatūroje – šaldytuve nuo +2 iki +8 °C temperatūroje, šaldymo kameroje nuo -18 iki -24 °C temperatūroje ir visada  pagal gamintojo nurodymus ženklinimo etiketėje. Nepalikite paruošto maisto kambario temperatūroje ilgiau nei 2 valandas. Nedelsdami atvėsinkite nesuvartotą ar greitai gendantį maistą. Karštus patiekalus iki pateikimo laikykite ne žemesnės kaip 60 laipsnių temperatūros.
  • Geri maisto tvarkymo vietos higieniniai reikalavimai. Paruošę maistą gerai nuvalykite (dezinfekuokite) visus virtuvės paviršius ir išplaukite maistui ruošti naudotus indus bei įrankius, kadangi per virtuvės inventorių, šluostes patogeniniai mikroorganizmai gali patekti į maistą. Griežtai laikykitės žalios ir gatavos produkcijos ruošimo technologijos, nenaudokite maisto žaliavų, kurių realizacijos terminai pasibaigę, greit gendančius maisto produktus laikykite tik šaldytuve ir užtikrinkite maisto produktų laikymo temperatūrinį rėžimą ir saugokite maistą nuo kenkėjų.
  • Tinkamas žaliavų, nuo vartojimui paruošto maisto atskyrimas. Tvarkant žalius gyvūninės kilmės produktus būtina pasirūpinti, kad būtų išvengta aplinkos ar paruošto vartojimui produkto užteršimo. Parduotuvėje žalius gyvūninės kilmės produktus dėkite į atskirą maišelį. Žalios mėsos, paukštienos, žuvies dorojimui naudokite atskiras lenteles ir peilius. Arba po sąlyčio su šiuo maistu juos gerai nuplaukite vandeniu su indų plovikliu ir išdžiovinkite. Namų šaldytuve jau vartojimui skirti produktai neturi liestis su žaliais, laikykite juos atskiroje lentynoje. Kad neužteršti vartojimui skirtų produktų, skystis nuo atitirpinamos mėsos neturi lašėti ant jų.
  • Geri asmens higienos įgūdžiai. Ypatingai svarbu plauti rankas, nes taip nuplaunami mikroorganizmai, kurie patenka ant rankų nuo užterštų paviršių ar aplinkos daiktų, liečiant gyvūnus. Jei reguliariai neplaunamos rankos, šie mikroorganizmai kaupiasi. Tokiomis rankomis liečiant burną padedama infekcijai patekti į organizmą.  Gali būti užteršiamas ir jau vartojimui paruoštas maistas, todėl rankas rekomenduojama plauti prieš pradedant maistą ruošti, ruošiant, prieš jį, valgant, kiekvieną kartą po sąlyčio su žalia mėsa. Plaukite rankas pasinaudoję tualetu ir visais atvejais,  kai jos yra  nešvarios.
  • Rinktis tik šviežius ir nesugedusius produktus. Perkant vartojimui paruoštus produktus  patariama įvertinti jų kokybę, patikrinti jų tinkamumo vartoti laiką. Taip pat labai svarbu perkant žalią mėsą ir žuvį įvertinti jos spalvą bei kvapą. Maistui gaminti vartokite švarų geriamąjį vandenį. Gerai nuplaukite daržoves ir vaisius, ypatingai vartojamus be šiluminio apdorojimo.
  • Sveikatos būklės stebėjimas. Labai svarbu žinoti, kad asmeniui, turinčiam žarnyno sutrikimų, negalima gaminti maisto. Pajutus pirmuosius ūmios žarnyno užkrečiamosios ligos simptomus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
 

Pasirūpinkime, kad šventinio stalo maistas būtų ne tik skanus bet ir saugus.

Šaltinis: NVSC


Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-31 09:02
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi