Naujiena

Spalio 15 – oji – Pasaulinė krūties diena...

2018 10 15

Kiekvienais metais spalio 15-oji primena apie svarbią moters sveikatos problemą – krūties vėžį. Krūties vėžys – vienas dažniausių onkologinių, susirgimų diagnozuojamas vis jaunesnio amžiaus moterimis. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje krūties vėžys išlieka neabejotinai dideliu rūpesčiu, nuolat užimančiu pirmąsias statistikos lentelės eilutes. Kaišiadorių rajone nuo šio tipo vėžio 2008-2016 m. vidutiniškai kasmet užregistruotos 36, tuo tarpu Lietuvoje – 34,28 mirtys (100 000 mot.). Kaip kovoti su krūties vėžiu – ši problematika labai aktyviai tiriama ir analizuojama visame pasaulyje. Ankstyvoji diagnostika šios ligos atveju ypač svarbi – kuo anksčiau diagnozuojamas krūties vėžys, tuo geresnių gydymo rezultatų galima tikėtis.
Kodėl susergama šia liga? Priežasčių yra ne viena... Nesveika gyvensena (rūkymas, alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas (nutukimas)), negimdymas, nežindymas, nepiktybinės krūties ligos, ilgalaikis estrogenų poveikis organizmui (ankstyvos mėnesinės, vėlyva menopauzė), anksčiau patirtas vienos krūties vėžys, patirtas spindulinis krūtinės ląstos ir krūties gydymas, šeimos anamnezė ir genetiniai veiksniai. Krūties vėžys, kaip ir daugelis jo formų, yra paslaptingas. Ankstyvoje jo stadijoje paprastai nebūna jokių simptomų, todėl būtina tikrintis profilaktiškai. Jeigu pastebėjote tokius simptomus kaip: guzelių ar sukietėjimų atsiradimą krūtyje, limfmazgių padidėjimą pažastyje, krūties dydžio ar formos pokyčius, aptikote spenelio išskyras (kartais kraujingos) ar jo pokyčius (įdubimas, pasisukimas į kitą pusę), pakitusi krūties odos spalva ar reljefas - reikia skubiai kreiptis į šeimos gydytoją.
Vis dėl to geriausia profilaktika, siekiant užkirsti kelią krūties vėžio atsiradimui ar progresavimui, - reguliarus tikrinimasis ir šeimos ligų įvertinimas. Vyresnės nei 50 metų moterys profilaktinei patikrai nukreipiamos kaip galima dažniau, mat krūtų vėžio profilaktinė programa joms leidžia nemokamai atlikti mamografiją kartą per dvejus metus. Norėtume atkreipti kaišiadoriečių moterų dėmesį, kad šiemet, nuo kovo mėnesio Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su partneriais (Kauno miesto poliklinika, Kaišiadorių rajono pirminiai sveikatos centrai) vykdo projektą „Vilties tiltas“. Jo metu moterys (nuo 50 m.), kurios dalyvauja prevencinėje programoje prieš krūties vėžį, gavusios šeimos gydytojo siuntimą krūtų mamografijai atlikti, nemokamai vežamos į Kauno miesto polikliniką. Šio projekto tikslas - užtikrinti tyrimo mamografu paslaugos pasiekiamumą skirtingoms socialinėms ekonominėms asmenų grupėms, nepriklausomai nuo socialinės klasės, išsilavinimo, šeimyninės padėties, užimtumo, ekonominės padėties ir gyvenamosios vietos, pagal jų poreikį. Šiuo metu iš 50 informuotų moterų, mamografinę patikrą atliko 98 proc.. Norima pabrėžti, kad kiekvieno vizito į Kauną metu, viena arba dvi iš keturių važiavusių moterų teigė, kad nebūtų savarankiškai važiavusios atlikti mamografinės patikros dėl asmeninių piežasčių. Tai rodo šio projekto reikalingumą, t.y. tikslą – kad sveikatą pasitikrintų kuo daugiau moterų. Ypatingą dėmesį projekto vykdytojai kreipia į moteris, kurių gyvenamą vietą sunkiai pasiekia viešasis transportas. Tokiu atveju, ji į gydymo įstaigą nuvežama iš jos gyvenamosios vietos.
Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina visas moteris rūpintis savo sveikata, kad suvienijus visas jėgas būtumėte sveikos ir mėgautumėtės laimingu gyvenimu.

                                                                                                                         Informaciją parengė: I. Petrauskienė

                                                                                                             Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė


Paskutinį kartą redaguota: 2019-06-20 10:05
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi