Naujiena

VĖJARAUPIAI: KAIP APSISAUGOTI?

2023 05 30

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamentas primena, kad vėjaraupių ligos galima išvengti pasiskiepijus bei laikantis kitų prevencinių priemonių.
Vėjaraupiams būdingas sezoniškumas, daugiausia susirgimo atvejų užregistruojama šaltuoju metų laikotarpiu, dažniausiai rudenį ir pavasarį. Infekcija labai laki, greitai plintanti, neturint imuniteto šiai infekcijai, vėjaraupių protrūkiai ugdymo įstaigose – dažnas reiškinys. NVSC specialistai, iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavę informaciją apie diagnozuotus šios ligos atvejus, aktyviai bendradarbiauja, teikia rekomendacijas vaikų ugdymo įstaigomis.
NVSC duomenimis, šiemet (sausio–balandžio mėn.) Lietuvoje registruoti 8 777 vėjaraupių atvejai, iš jų Kauno apskrityje – beveik 32 proc. (2 767). Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį vėjaraupiai buvo diagnozuoti 5 428 šalies gyventojams, Kauno apskrityje – 873 asmenims (16 proc.).
Šia liga dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai, nors ligos atvejų pasitaiko ir tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie vaikystėje nesirgo ir neįgavo imuniteto ligai. Šiemet (iki gegužės 25 d.) Kauno mieste ir rajone fiksuoti net 63 vėjaraupių protrūkiai vaikų darželiuose ir mokyklose.
Vėjaraupiai – tai  ūmi virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, bendru negalavimu, odos ir gleivinių bėrimu. Jie plinta oro lašiniu būdu nuo žmogaus žmogui, tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu asmeniu metu arba netiesiogiai per pūslelių išskyromis suteptus daiktus, aplinkos paviršius.
Susirgusį vėjaraupiais ligonį reikėtų nedelsiant izoliuoti, drėgnu būdu valyti aplinkos daiktų paviršius bei kuo dažniau vėdinti patalpas.
NVSC specialistai, nustatę protrūkius ugdymo įstaigose, teikia rekomendacijas apie ligos valdymą ir priemones. Taip pat bendradarbiauja su ugdymo įstaigose dirbančiais visuomenės sveikatos specialistais, apie nustatytus vėjaraupių ligos atvejus ir profilaktiką informuoja tėvus / globėjus.
Vėjaraupių vakcina rekomenduojama skiepyti: visus anksčiau nesirgusius vaikus, vyresnius nei 9 mėn. amžiaus (ypač lankančius darželius ir mokyklas, sergančius lėtinėmis ligomis, su nusilpusia imunine sistema); suaugusiuosius, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais, bei kitus asmenis, turinčius didelę kontakto su šia infekcija riziką (darželio personalas, moterys, planuojančios nėštumą, medicinos personalas); asmenis, kurių imuninė sistema nusilpusi (sergantieji lėtinėmis plaučių ligomis, kraujo ligomis, piktybiniais navikais ir kt.). Skiepai yra mokami.
Jei Jūsų vaikas susirgo vėjaraupiais, nedelsdami informuokite ugdymo įstaigą. Ši informacija svarbi darželį lankančių vaikų tėvams, kurie turėtų pradėti stebėti savo vaikų būklę. Atkreipiame dėmesį, kad nuo vėjaraupių galima skiepyti net ir po to, kai vaikas bendravo su sergančiuoju. Jeigu savo vaiką paskiepysite per 3 dienas po sąlyčio su sergančiu vaiku, tikimybė, kad jis nesusirgs, yra 90 proc.
Aplinkiniams sergantysis vėjaraupiais pavojingas 5 dienas po paskutinių išbėrimo elementų atsiradimo.
Dėl atsiradusių sveikatos negalavimų rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Šaltinis: NSVS


Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-30 09:39
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi